Wszystko  jest  trudne,  nim  stanie  sie  proste. (Fuller)

Prosty tekst dla 8-latka wraz z ćwiczeniami       funkcji niezbędnych do nauki               czytania i pisania 

Tutaj możesz pobrać go za darmo 

Czytanie i pisanie nie jest naturalną umiejętnością, nabywaną wraz z doświadczeniem życiowym. Musimy się go nauczyć. Jednym nie sprawia to większej trudności. Bywa, że dzieci już przed pójściem do szkoły potrafią czytać. Są dzieci, które potrzebują więcej ćwiczeń. Często przez kilka lat.

Do nauki czytania i pisania potrzebny jest odpowiedni rozwój funkcji poznawczych i motorycznych. Nie wystarczy umieć odczytać wyraz, ale trzeba umieć go zanalizować, to znaczy rozłożyć na sylaby i głoski, a potem złożyć w całość. Tylko wówczas dziecko będzie mogło go poprawnie  zapisać i przeczytać nowe wyrazy, których całościowe obrazy nie są jeszcze zapisane w pamięci. 

Tekst i ćwiczenia są przeznaczone dla dzieci z klasy pierwszej (drugi semestr)          i drugiej (pierwszy semestr), u których występuje ryzyko dysleksji (lub mają stwierdzoną dysleksję, choć w tym wieku rzadko poradnie wydają opinię o dysleksji). Jeśli starsze dziecko ma duże trudności w czytaniu, również może skorzystać z tych ćwiczeń.

W ćwiczeniach wykorzystałam  metody opracowane przez różnych badaczy dysleksji. Uważam, że łączenie metod sprzyja skuteczności, gdyż każda z nich najczęściej odwołuje się do jednej przyczyny zaburzeń. A ponieważ teorii na temat przyczyn zjawiska dysleksji jest wiele, stąd jest wiele sposobów na zaradzenie temu problemowi.

Podstawowa metoda zastosowana przeze mnie w ćwiczeniach  w czytaniu i pisaniu to metoda sylabowa. Uważana jest ona za najskuteczniejszą w terapii dysleksji. Jednak w miarę możliwości dziecka należy wprowadzać całościowe czytanie wyrazów, gdyż jest ono podstawą do czytania płynnego i poprawnego pisania. 

Będziesz miała gotowe i rożnorodne  materiały do pracy ze swoim dzieckiem opracowane         z największą starannością.

'Przygody Meli'  pobrało już kilkaset osób. Od niektórych mam informację zwrotną, z której wiem, że te teksty i ćwiczenia przyczyniły się do znacznych postępów w czytaniu u ich dzieci. Poza tym bardzo pozytywnie wpłynęły na motywację do nauki czytania i pisania.

Dzięki tym ćwiczeniom Twoje dziecko:

  • będzie ćwiczyło czytanie i pisanie na odpowiednich dla niego tekstach
  • utrwali często występujące w języku polskim  słowa, co przyczyni się do płynniejszego czytania
  • nie będzie znużone  czytaniem, które wydaje mu się tak trudne, że nie ma ochoty go ćwiczyć, ponieważ ćwiczenia są różnorodne
  • usprawni  funkcje potrzebne do czytania i pisania ( tzw. funkcje percepcyjno-motoryczne ).

 Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kim jestem i poczytać o sposobach pomagania dziecku w czytaniu i pisaniu, wejdź na stronę: http://MojeDzieckoDobrzeCzyta.pl

© 2022 Jolanta Posłuszna 
Powielanie, kopiowanie i odtwarzanie w środkach masowego przekazu bez pisemnej zgody autorki jest zabronione